Λεξιλόγιο Αγγλικών: Tell, Speak και Say

Μπερδεύετε συχνά πότε πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα Tell, Speak και Say; Δικαιολογημένα, καθώς είναι από τις πιο συχνές λέξεις που συγχέουν οι μαθητές μας. Στο παρακάτω άρθρο θα μάθετε τη σημασία τους καθώς και πως να τις ξεχωρίζετε. Ένα λεξιλόγιο Αγγλικών χρήσιμο για όλους.

Tell / Told

Το Tell σημαίνει “to give information to a person” – έτσι το tell(present) και το told (past) ακολουθούνται πάντα από ένα άτομο.

Παραδείγματα:

• Tell me about the movie. Did you like it?
  • Did you tell Sam about what happened at school today?
  • The police told us that the situation was under control.
  • Derek and Melissa told everybody that they were engaged to be married.
  • You should tell her what you think about her idea.
  • Don’t worry, I won’t tell anyone your secret.

Say / Said

Το say (present) ή said (past), μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ως εξής:

say (something)
say that (something)
say (something) to (a person)
“(something)” a person said

Παραδείγματα:

Francis says she doesn’t like chocolate.
I said that the new website design was great.
What did the teacher say to you when you failed the test?
“Nice to meet you,” Harry said.

Προσέξτε, να αποφεύετε το παρακάτω συνηθισμένο λάθος:
He said me that he had to leave.
He told me that he had to leave.

Speak / Spoke

Χρησιμοποιούμε το speak (present) και spoke (past) με γλώσσες και γενικότερα για ομιλία.  Χρησιμοποιούμε “speak with (someone)” και “speak to (someone)”

• I speak English.
  • Does Donna speak Italian?
  • Emma is going to speak in front of 500 people at the conference.
  • We spoke to the boss this morning. (general conversation, no specific details)
  • I need to speak with you about the new project. (general topic, no details)

Στην περίπτωση του speak with (someone) και του speak to (someone), μπορείς επίσης να πεις “talk to” ή “talk with”.

Προσοχή, μη χρησιμοποιείς το talk με γλώσσες:
I don’t talk Chinese.
I don’t speak Chinese.

Τυπώστε αυτό το λεξιλόγιο αγγλικών και σίγουρα θα σας φανεί χρήσιμο στο μέλλον.