Αργυρώ Κοκκινίδου

kathigitria-gallikwn-argiro

Καθηγήτρια Αγγλικών - Γαλλικών - Ισπανικών

Ονομάζομαι Αργυρώ Κοκκινίδου και εργάζομαι ως καθηγήτρια ξένων γλωσσών απο το 2000 αλλα η αγάπη μου για τις ξένες γλώσσες πηγάζει απο την πολύχρονη διαμονή μου στο εξωτερικό (Αμερική, Αγγλία, Γαλλία). Είμαι πτυχιούχος Γαλλικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, έχω κανει εκτεταμένες μεταπτυχιακές σπουδές, πρώτον στο Ιnstitute of Education του Λονδινου (Μ.Α Education and Human Rights) καθώς και δεύτερο κύκλο μεταπτυχιακών σπουδών στην Διδακτική της Γαλλικής ως Ξένη Γλώσσα στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Επιπλέον, συνεργάζομαι με το Γαλλικό Ινστιτουτο για τη διεξαγωγή των εξετάσεων των πτυχίων DELF-DALF. Στόχος μου ως καθηγήτρια δεν είναι μονο να εμφυσήσω στους μαθητες μου αγάπη για τις ξένες γλώσσες αλλά και να τους ευαισθητοποιήσω εξίσου στον πολιτισμό και την κουλτούρα της εκάστοτε χώρας.