Γιαννοπούλου Πηνελόπη

germanika-penelope

Καθηγήτρια Γερμανικών

Ονομάζομαι Γιαννοπούλου Πηνελόπη. Είμαι απόφοιτη του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και εδώ και 3 χρόνια εργάζομαι ως καθηγήτρια Γερμανικών και Αγγλικών. Το καλοκαίρι του 2014 ολοκλήρωσα την εξειδίκευση μου στην Ειδική Αγωγή από το Κέντρο Μελέτης Ψυχοφυσιολογίας και Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και την τρίμηνη εκπαίδευση μου στην '' Διδασκαλία Ξένων Γλωσσών σε παιδιά με Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες'' από το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 2 D.O.M.I. Η γνώμη μου είναι ότι η εξειδίκευση και η έρευνα δεν σταματά ποτέ για τον εκπαιδευτικό, γι αυτό και βρίσκομαι στην μέση των μεταπτυχιακών σπουδών μου με αντικείμενο τις '' Νέες Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας για την Εκπαίδευση''. Για μένα και τους μαθητές μου το μάθημα γίνεται ξεκούραστα και ευχάριστα, γιατί προσαρμόζεται στα μέτρα και τις ανάγκες του καθενός.