Πασπαρδάνης Αλέξανδρος

kathigitis-germanikwn-alex-papardanis

Καθηγητής Γερμανικών

Ονομάζομαι Πασπαρδάνης Αλέξανδρος, είμαι 34 χρονών, κάτοχος Großes Deutsches Sprachdiplom και απόφοιτος του τμήματος Πολιτισμού του Παντείου Πανεπιστημίου. Ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα Γερμανικά για να εντρυφήσω όσο πιο βαθιά γίνεται σε αυτή την ιδιαίτερα σημαντική ευρωπαϊκή κουλτούρα. Μετά από τη διαμονή μου στη Γερμανία και την ενεργή ενασχόληση με τα ιδιαίτερα μαθήματα εδώ και εφτά χρόνια στην Ελλάδα, δε σταματά να με εκπλήσσει η σύμπτωση δύο φαινομενικά τόσο διαφορετικών πολιτισμών σε βασικές γλωσσικές τους δομές, σύγκριση που βοηθάει στην εκμάθηση και που προσπαθώ πάντα να επισημαίνω στους μαθητές μου, καθιστώντας τη διδασκαλία πιο κατανοητή και ενδιαφέρουσα.