Ιδιαίτερα Μαθήματα για GMAT

Ξεκίνα Ιδιαίτερα Μαθήματα για GMAT απλά με ένα τηλεφώνημα στο 210.21.39.438

Πού μπορώ να δώσω την εξέταση GMAT;

Εξέταση GMAT μπορείτε να δώσετε μόνο σε συγκεκριμένα εξεταστικά κέντρα της Pearson Vue. Στην Ελλάδα λειτουργούν δύο εξεταστικά κέντρα: Αθήνα PEARSON VUE, τηλ. 2107717390, Πύργος Αθηνών Κτίριο Β', Μεσογείων 2-4 Αμπελοκήποι.

Κάθε πότε διοργανώνονται εξετάσεις GMAT;

Εξετάσεις διοργανώνονται καθημερινά από Δευτέρα έως Παρασκευή πρωινές ώρες 8:45 έως 17:00 εκτός των επισήμων αργιών.

Πόσο κοστίζει η εξέταση GMAT;

H εξέταση GMAT κοστίζει 250 $ + φόρο = 307.5 $.

Πώς μπορώ να πληρώσω την εξέταση;

Η πληρωμή γίνεται μέσω internet με χρήση πιστωτικής κάρτας.

Πώς μπορώ να δηλώσω τη συμμετοχή μου στην εξέταση;

Η δήλωση συμμετοχής στην εξέταση γίνεται μέσω Internet στο επίσημο site του GMAT www.mba.com. Για να κλείσετε θέση επιλέξτε τον σύνδεσμο Schedule a GMAT appointment

Υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις και πότε;

Για να ελέγξετε τη διαθεσιμότητα θέσεων του εξεταστικού κέντρου για την ημερομηνία που σας ενδιαφέρει επιλέξτε το σύνδεσμο Find a Test Center

Πόση ώρα διαρκεί η εξέταση;

Η εξέταση διαρκεί 4 ώρες.

Πότε γίνονται γνωστά τα αποτελέσματα της εξέτασης;

Με την ολοκλήρωση του τεστ εκτυπώνεται ένα ανεπίσημο αντίγραφο των αποτελεσμάτων σας για το λεκτικό και μαθηματικό τμήμα της εξέτασης. Τα επίσημα αποτελέσματα συμπεριλαμβανομένης της έκθεσης αποστέλλονται σε εσάς και τα πανεπιστήμια που επιλέξατε σε 20 περίπου ημέρες.

Πώς μπορώ να στείλω τα αποτελέσματα του GMAT στα πανεπιστήμια;

Μόλις αρχίσει η εξέταση μπορείτε να δηλώσετε έως και 5 πανεπιστήμια στα οποία θέλετε να κοινοποιηθούν τα αποτελεσματά σας δωρεάν. Αν δεν επιλέξετε κανένα πανεπιστήμιο την ημέρα της εξέτασης, μπορείτε να τα αποστείλλετε εκ των υστέρων μέσω του site www.mba.com όπου επιβαρύνεστε με έξτρα χρέωση (28$). Το ίδιο ισχύει στην περίπτωση που θελήσετε να τα αποστείλλετε σε περισσότερα των 5 πανεπιστημίων.

Ποια είναι η κλίμακα βαθμολογίας;

Η κλίμακα βαθμολογίας είναι από 200 έως 800 (άριστα). Η Έκθεση (Analytical Writing section) βαθμολογείται ξεχωριστά με βαθμό από 0 έως 6 (άριστα).

Ποιο αποτέλεσμα θεωρείται καλό;

Το ποσοστό που πρέπει να επιτύχετε είναι σχετικό και καθορίζεται από το Πανεπιστήμιο που σας ενδιαφέρει. Συνήθως τα ελληνικά πανεπιστήμια απαιτούν από τους υποψηφίους ένα σκορ τουλάχιστον 500-550. Τα πανεπιστήμια του εξωτερικού ζητούν μεγαλύτερα ποσοστά 600, 700 ή/ 750.

Πότε μπορώ να ξαναδώσω εξέταση GMAT αν το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί;

Εξέταση μπορείτε να δώσετε 30 μέρες μετά την τελευταία φορά.

Είναι δύσκολη η εξέταση του GMAT; Μπορώ να δώσω εξέταση χωρίς να προετοιμαστώ;

Το GMAT ανήκει στην κατηγορία των computer-adaptive tests, που σημαίνει ότι η δυσκολία των ερωτήσεων βασίζεται στις απαντήσεις που δίνει ο υποψήφιος κατά τη διάρκεια της εξέτασης. Σωστή ή λάθος απάντηση σε μια ερώτηση συνεπάγεται και δυσκολότερη ή ευκολότερη ερώτηση αντίστοιχα στη συνέχεια. Ο αριθμός των σωστών ή λάθος απαντήσεων καθώς και το επίπεδο δυσκολίας τους καθορίζουν την τελική βαθμολογία. Η εξέταση απαιτεί μια πολύ καλή προετοιμασία από μέρους του υποψηφίου.

Ποια είναι η ισχύ του GMAT;

To GMAT ισχύει για 5 χρόνια.