Νέο βελτιωμένο format των εξετάσεων γλωσσομάθειας ESB από το Δεκέμβριο 2017-Ημερομηνίες εξετάσεων

Το πιστοποιητικό ESB είναι οι εξετάσεις γλωσσομάθειας για την Αγγλική γλώσσα του Πανεπιστημίου Central Lancashire. Στην Ελλάδα οι εξετάσεις του ESB διοργανώνονται από το Europalso. Κάθε επίπεδο της εξέτασης ESB αποτελείται από τα μέρη του Reading, Use of English, Listening, Writing και Speaking.

To ESB TEST αξιολογείται στα 100 και η κάθε ενότητα αντιστοιχεί στο 20%. Τα αποτελέσματα συμψηφίζονται μεταξύ τους και η βάση είναι το 55% επί του συνόλου της βαθμολογίας. Οι εξετάσεις διεξάγονται 2 φορές το χρόνο, Δεκέμβριο και Μάιο και τα αποτελέσματα είναι διαθέσιμα 2 μήνες αργότερα.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά την δομή και το περιεχόμενο του πιστοποιητικού ESB, καθώς και ότι άλλες πληροφορίες χρειάζεστε.

Από το Δεκέμβριο όμως του 2017, υπάρχει νέο βελτιωμένο format των εξετάσεων ESB σε όλα τα επίπεδα.

Αναλυτικά :

Η γραπτή εξέταση σε όλες τις ενότητες και σε ΟΛΑ τα επίπεδα περιλαμβάνει ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών και ΜΟΝΟ.
Η εξέταση στα προφορικά έχει την ίδια μορφή σε ΟΛΑ τα επίπεδα.
Υπάρχουν 20 γενικές κατηγορίες θεμάτων στα προφορικά, κοινές για ΟΛΑ τα επίπεδα.

ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ, ΕΠΙΠΕΔΑ Β1, Β2 – ΙΔΙΑ ΜΟΡΦΗ:

• 1ο μέρος: 10 ερωτήσεις, με 3 επιλογές απαντήσεων η κάθε μια, βασισμένες σε 10 σύντομες συνομιλίες.
• 2ο μέρος: 10 ερωτήσεις τύπου ‘σωστό ή λάθος’ βασισμένες σε μια πιο εκτεταμένη συνομιλία.

Β1 ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ:

• 3ο μέρος: απόσπασμα κειμένου με 10 ερωτήσεις και 3 επιλογές απαντήσεων για κάθε ερώτηση [Α, Β, C].
• 4ο μέρος: 5 ερωτήσεις με 3 επιλογές απαντήσεων για κάθε ερώτηση [Α, Β, C] – βλ. Β2, 4ο μέρος.

Β1 ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ

• Γράψε ένα από τα παρακάτω: ένα email σε ένα γνωστό σου πρόσωπο, μια ιστορία ή μια έκθεση ιδεών.

Β2 ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ:

• Αποτελείται από 4 μέρη. Δεν υπάρχει 5ο Μέρος. Σύνολο 70 ερωτήσεις.

Β2 ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ

Γ1 και Γ2 ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ: ΜΟΝΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ

• 3ο και 4ο μέρος: απόσπασμα κειμένου με 10 ερωτήσεις και 4 επιλογές απαντήσεων για κάθε ερώτηση [Α, Β, C, D].

Γ1 ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ

• Γράψε ένα από τα παρακάτω: ένα email σε ένα πρόσωπο που δεν γνωρίζεις, μια ιστορία ή μια έκθεση ιδεών.

Γ2 ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ

• Γράψε ένα από τα παρακάτω: ένα email σε ένα πρόσωπο που δεν γνωρίζεις ή μια από τις δύο εκθέσεις ιδεών.

ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΟΦΟΡΙΚΩΝ

Β1 [11 λεπτά], Β2 [11 λεπτά], Γ1 [13 λεπτά], Γ2 [15 λεπτά]

• 1ο μέρος: ερωτήσεις γνωριμίας

• 2ο μέρος: αμφίδρομος διάλογος [βασισμένος σε οπτικά ερεθίσματα]

• 3ο μέρος: Απαντήσεις σε ερωτήματα που βασίζονται σε διαφορετικό θέμα από αυτό που συζητήθηκε στο 2ο μέρος

Υπάρχουν οι ΙΔΙΕΣ 20 γενικές κατηγορίες θεμάτων στα προφορικά για ΟΛΑ τα επίπεδα.

Οι εγγραφές στα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας για τα επίπεδα B1 B2 C1 C2 ESB περιόδου Δεκεμβρίου 2017 για ιδιοκτήτες ΚΞΓ και για ανεξάρτητους υποψηφίους, είναι οι εξής:

Γραπτές Εξετάσεις               Κυριακή, 17 Δεκεμβρίου

B1       14.00-16.00                 C1       10.00-12.40

B2       10.00-12.30                 C2       14.00-17.00

Προφορικές Εξετάσεις         Θα ανακοινωθούν σύντομα.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ: Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου έως Τρίτη, 24 Οκτωβρίου

Στον εκπαιδευτικό Οργανισμό Ekmathisi έχουμε ετοιμάσει ένα video για την δομή και το περιεχόμενο της εξέτασης του αγγλικού διπλώματος ESB B2, που βοηθάει στην κατανόηση των όσων αναφέραμε παραπάνω. Στην Ekmathisi δε σταματάμε ποτέ τη παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού για τους μαθητές μας που κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα Αγγλικών αλλά και για όλους τους επισκέπτες της σελίδας μας. Ελάτε στην Ekmathisi να σας δείξουμε τον τρόπο για να πετύχετε στα ανώτατα πτυχία.

Κατεβάστε Δωρεάν τα e-Book για το ESB B2 και ενδυναμώστε τις γνώσεις σας!

01-ESB-B2-COVER                                    esb-past-papers-cover

Αν ενδιαφέρεστε για ιδιαίτερα μαθήματα Αγγλικών δεν έχετε παρά να επισκεφτείτε τη σελίδα μας ekmathisi.edu.gr ή να μας τηλεφωνήσετε στο 210.21.39.438 - 69.49.06.17.33 για να κανονίσετε να κάνετε μια ΔΩΡΕΑΝ συνάντηση γνωριμίας με ένα από τους καθηγητές μας.

Επικοινωνήστε μαζί μας για περισσότερες λεπτομέρειες πάνω στα πτυχία και στα ιδιαίτερα μαθήματα ξένων γλωσσών που προσφέρουμε και ευχαρίστως να σας εξυπηρετήσουμε. Παράλληλα για οποιαδήποτε απορία σας μπορείτε να επικοινωνήσετε και γραπτώς μαζί μας στέλνοντας μας ένα email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

πηγή:www.europalso.gr

on 08 Οκτώβριος 2017