Πώς χρησιμοποιούμε το “so” και το “such”

Μέσα στα πολλά που μπερδεύουν τους μαθητές στα αγγλικά είναι σίγουρα και το που μπαίνει το “so” και που το“such” σε μια πρόταση στα αγγλικά.

Και οι δύο λέξεις μεταφράζονται ως «τόσο» και χρησιμοποιούνται για να δώσουμε έμφαση. Η διαφορά τους έγκειται στη σύνταξή τους, δηλαδή, στο τι ακολουθεί μετά από αυτά.

Τα SO καιSUCH ενισχύουν τις ιδιότητες του ουσιαστικού.Αυτό φαίνεται πιο καθαρά όταν συνοδεύονται από φράση που περιέχει το ΤΗΑΤ.

Aκολουθεί δηλαδή δευτερεύουσα συμπερασματική – αποτελεσματική  πρόταση η οποία εισάγεται με το that και δηλώνει  το αποτέλεσμα που έχει η εμφατική σύνταξη του so.

1. Το such λειτουργεί ως επίθετο, ως επίρρημα και ενίοτε ως αντωνυμία.

Ως επίθετο

• Xρησιμοποιείται για να δείξει το είδος, την κατάσταση ή τον χαρακτήρα και μεταφράζεται “τέτοιος-α-ο”,G
  • Για να δείξει ακρότητες χωρίς άμεση σύγκριση και μεταφράζεται “τέτοιος-α-ο” ή “τόσος-η-ο” ή
  • Σε συνδυασμό με that-clause για να δείξει αποτέλεσμα (τόσο...που....).

Παραδείγματα

a) Such a person cannot be trusted.

b) Frankie is such a liar.

c) Bertha was such a beauty that her father would sit on the porch each night with a baseball bat.

Ως επίρρημα

Χρησιμοποιείται για να δείξει μεγάλο βαθμό χωρίς άμεση σύγκριση (μεταφράζεται τόσο ή πολύ)

Παράδειγμα : The Packers have such big linebackers.

Ως αντωνυμία

Χρησιμοποιείται για να αναφερθούμε σε παρόμοια πράγματα που έχουμε αναφέρει προηγουμένως και δεν θέλουμε να τα αναλύσουμε ή να τα πούμε όλα ονομαστικά.

Παραδείγματα : Chickens, geese, and such are not allowed in theaters.

2. Το so, από την άλλη, λειτουργεί σαν επίρρημα, αλλά και ως σύνδεσμος. Ποτέ όμως ως επίθετο. Γι'αυτό και δεν συντάσσεται ποτέ με ουσιαστικό, αλλά μόνο με επίθετα ή άλλα επιρρήματα, τα οποία χαρακτηρίζει.

Μπορεί, λοιπόν

• Να δηλώσει (μεγάλο) βαθμό και μεταφράζεται “πολύ ή τόσο”
  • Μπορεί επίσης να δηλώσει τρόπο ή
  • Να αναφερθεί σε κατάσταση που έχει ειπωθεί σε προηγούμενη πρόταση και μεταφράζεται “έτσι”.

Παραδείγματα:

a) Mary is so silly.

b) Clean these glasses so, then stack them so.

c)The bridge was out last night and likely remains so.

Extra Tip!

Οι παρακάτω τύποι θα σας βοηθήσουν στην σύνταξη των so/such μέσα στην πρόταση.

Such + (a/an) + (adjective) + noun

Such + uncountable noun/ plural noun

Such + a lot of

So + adjective/ adverb

So + adjective + (a/an) + noun

So + much/ many/ little/ few

Για να κάνετε εξάσκηση σε όλα αυτά που μάθαμε καθώς και να έχετε συγκεντρωμένους όλους τους κανόνες, δεν έχετε παρά να κατεβάσετε εντελώς δωρεάν το παρακάτω φύλλο εργασίας και το παρακατω pdf πατώντας πάνω στις εικόνες.

so-such-word                             such-so

Στην Ekmathisi θα βρείτε ιδιαίτερα μαθήματα Αγγλικών προσαρμοσμένα στο πρόγραμμα, τις ανάγκες σας και στο επίπεδο σας, δηλαδή κάνετε μαθήματα που είναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα σας. Αν πάλι δεν έχετε αρκετό ελεύθερο χρόνο μπορείτε να παρακολουθήσετε τα Ιδιαίτερα Μαθήματα Αγγλικών μέσω Video που είναι διαθέσιμα όποια ημέρα και ώρα εσείς τα χρειάζεστε και μπορείτε να τα βρείτε στη σελίδα μας online-courses.edu.gr.

Επικοινωνήστε μαζί μας για περισσότερες λεπτομέρειες πάνω στα πτυχία των Αγγλικών και στα ιδιαίτερα μαθήματα ξένων γλωσσών που προσφέρουμε και ευχαρίστως να σας εξυπηρετήσουμε. Θα μας βρείτε το 210.21.39.438 ή στο 69.72.73.73.72. Παράλληλα για οποιαδήποτε απορία σας μπορείτε να επικοινωνήσετε και γραπτώς μαζί μας στέλνοντας μας ένα email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

on 29 Ιούνιος 2017